Reklamı Kapat

''TOPRAK ADAM ORHAN SARIBAL'' VIV TÜRKİYE'DE DERT DİNLEDİ.

''TOPRAK ADAM Orhan SARIBAL'' VIV TÜRKİYE'2019 TAVUKÇULUK FUARI'NA ''YUMURTA ÜRETİCİLERİNİN DERDİ''Nİ DİNLEMEYE GELDİ..!

2019-06-19

''TOPRAK ADAM Orhan SARIBAL'' VIV TÜRKİYE'2019 FUARI'NA 

''ÜRETİCİNİN DERDİ''Nİ DİNLEMEYE GELDİ..! 

"Mevsimlik Tarım İşçilerinin Yaşam Koşulları" ve "Türkiye'de ve Bursa'da Tarım" konulu raporlar ile "Türkiye'de Tarımın Ekonomi Politiği 1923-2013" başlıklı kitapta, 2 bölümün yazımında da görev alarak önemli katkı veren 27dönem CHP milletvekilli de olan Orhan SARIBAL çevresinde TARIMSAL GELİŞİM gayretleri nedeniyle ''TOPRAK ADAM'' olarak anılıyor..

Haber/ Mert CİĞERLİ

25.ve 26.Dönem CHP Bursa Milletvekili olup, 25.ve 26.Dönem Tarım, Orman ve Köyişleri Komisyonu üyeliği de yapan  ve  27dönemde de tekrar CHP milletvekili olup, yeni MYK'sında da Tarım Politikaları ve Tarım Örgütleri'nden sorumlu olarak TARIMSAL GELİŞİM gayretleri nedeniyle ''TOPRAK ADAM'' olarak anılan CHP Genel Başkan Yardımcısı milletvekili Orhan SARIBAL zorda olan yumurta üreticilerinin sorunlarını dinlemek için VIV TÜRKİYE fuarına ziyarette bulundu..
 

MECLİS görevi öncesinde çiftçi olup, Ziraat Mühendisi de olan Orhan SARIBAL Ankara Üniversitesi Ziraat Fakültesi Zootekni Bölümü mezunu bir milletvekili olarak; çeşitli mesleki dernek, birlik ve sivil toplum örgütlerinde aktif olarak yer alarak mecliste de  tarım ve hayvancılık sektörü ile ilgili alanlarda yaptığı çalışmalarla önemli katkılar sağlama gayretinde olan bir isim...

 Sektörün Gelişimine Gayret Eden ''TOPRAK ADAM'' ..!

"Mevsimlik Tarım İşçilerinin Yaşam Koşulları" ve "Türkiye'de ve Bursa'da Tarım" konulu raporlar ile "Türkiye'de Tarımın Ekonomi Politiği 1923-2013" başlıklı kitapta, 2 bölümün yazımında da görev alarak önemli katkı veren 27dönem CHP milletvekilli de olan Orhan SARIBAL çevresinde  sektörün gelişimine gayretleri nedeniyle''TOPRAK ADAM'' olarak anılıyor..

VIV FUARI'2019 etkinlikleri çerçevesinde katılımcı sektör firmalarını ziyaret ederek üreticilerin sorunlarına çözüm amaçlı talepleri dinleyip meclise taşımak için görüşmeler sürdüren CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Milletvekili ''TOPRAK ADAM'' Orhan SARIBAL'ıSütetyum standında bularak ANİMAL HAYVANCILIK DERGİSİ olarak sektör sıkıntıları konusunda düşünce ve çözüm önerilerini sorduk.
VIV FUARI Etkinlikleri çerçevesinde standı ile yer alan SÜTETYUM Firmasının Kurucu Başkanı Ayhan SOLAK beyin davetlisi olarak sektörün sorunlarına çözüm için dertlerin dinlemeye gelen TOPRAK ADAM, Dergimiz ANİMAL'e sorun çözümleri ile ilgili görüşlerini ifade etti.
VIV FUARI Etkinlikleri çerçevesinde standı ile yer alan SÜTETYUM Firmasının Kurucu Başkanı Ayhan SOLAK beyin davetlisi olarak sektörün sorunlarına çözüm için dertlerini dinlemeye gelen TOPRAK ADAM, Dergimiz ANİMAL'e son günlerde yumurta üreticilerinin yaşadığı sorunlara çözüm yolları için görüşlerini ifade etti.
 
Yumurta Sektörünün Yaşadığı Derin Kriz..!

''TOPRAK ADAM'' unvanlı CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Milletvekili Orhan SARIBAL'ın özellikle yumurta sektörünün yaşadığı derin krize çok üzüldüğünü de ifade ettiği konuşmasında sıkıntıları not alması ve meclise bunu taşıyarak çözüme katkıda bulunmaya dair gayret edeceği sözlerinin yanı sıra şunları da konuştu:'' Üreticilerle yaptığım görüşmelerde IRAK Hükümeti'nin yumurta ithalatına getirdiği yasak ile üretimin yaklaşık üçte birini ihraç eden sektöre darbe vurulduğu ifade ediliyor. Görüşmelerimde üreticiler yumurtanın tamamını iç pazarda maliyetinin altında satmak zorunda kaldıklarını belirttiler.
SARIBAL:''Üretimi kısmak da çözüm değil. Üretimi azaltmak demek, hayvan kesmek demek.''
En büyük pazar payına sahip olan Irak'a yapılan ihracatın durması, tabi ki  üreticiyi tedirgin etmiş..Görüştüğüm kişiler Irak'ın ithalatı durdurmuş olmasının, ciddi bir arz fazlasına neden olduğunu ve bu nedenle de fiyatların hızla düşeceğini ve üreticinin ciddi anlamda zarar edeceğini ifade ediyorlar..Üretimi kısmak da çözüm değil deniliyor. Üretimi azaltmak demek, hayvan kesmek demek. Kesim yaşı gelen hayvanlar zaten kesimhanelerde kesilir. Üreticilerle görüşmelerimizde, kesimhane kapasitelerinin yetmediği yerde hayvanların itlaf edilmesi gibi bir beklenti olduğu ifade ediliyor..
SARIBAL:''İlk işim sektörün bu sıkıntılarını ilgili bakanlıklara taşımak.. ''
Görüşmelerde ayrıca bana ifade edilen, yumurtanın ömrünün kısa olması ve bu nedenle kısa sürede tüketilmesi gerektiği yönünde. Bu sürecin sonunda ciddi anlamda yumurta itlafı da söz konusu olacak deniliyor. Bu da hem ülke açısından hem de üretici açısından ciddi bir ekonomik kayıp demek. Sektör yetkilileri, Irak ve ülkemiz bakanlıklarının görüşmesi gerektiğini ve bu yasağın sebebinin de nedeninin anlaşılması gerektiğini ifade ediyorlar.Bende görüşmelerim sonrası bu sıkıntıları bir bir not aldım. Buradan söyleyebileceklerim ise, ilk işimin yumurta üreticilerinin bu ve bundan sonrası olabilecek sıkıntılarını dile getirmek ve konuyu ilgili bakanlıklara taşımaya gayretim olacaktır..."

''TOPRAK ADAM'' ile görüşme yaptığımız yer olan SÜTETYUM Tarım-Hayvancılık şirketi ; yaklaşık 18 yıldan beri Türkiye hayvancılık sektörüne soluk olan değerli firmalarımızdan biri..
SÜTETYUM Tarım Hayvancılık; Kurucusu ve YÖNETİM Kurulu Başkanı Ziraat Mühendisi Ayhan SOLAK yönetiminde sürekli gelişmeyi amaçlayan takım ruhu ile çalışarak; Türk Tarım ve hayvancılığına gelişen bilim ve teknoloji paralelinde en kaliteli ürün ve hizmetleri sunmayı amaçlıyor....
 
 
Yorumlar