Reklamı Kapat

ÖZKOPARAN VE SAZAK TAVUKÇULUK EKİPMANLARI KİMDİR

Kanatlı et sektörü ve tavukçuluk ekipmanları deyince Bolu’da akla ilk gelen isimlerden Özkoparan ve Sazak Tavukçuluk, istikrarlı bir şekilde büyümeye devam ediyor.

2016-06-03

 

1995 yılından beri çalışmalarını sürdüren Özkoparan ve Sazak Tavukçuluk’un sahibi Mustafa Özkoparan, kanatlı et sektöründe sadece Bolu’ya değil dünyaya da açılıyor. Kanatlı et sektörü ve tavukçuluk ekipmanları deyince Bolu’da akla ilk gelen isimlerden Özkoparan ve Sazak Tavukçuluk, istikrarlı bir şekilde büyümeye devam ediyor. Tavukçuluk ekipmanları sektörünün bilinen isimlerinden ve aynı zamanda Bolu Ticaret ve Sanayi Odası başkan yardımcısı olan Mustafa Özkoparan,  tavukçuluk ekipmanlarıyla ilgili bilgi verdi.

 

 

 

“Orijinal Hammadde Kullanıyoruz”

“Özkoparan Tavukçuluk ve Sazak Tavukçuluk olarak kanatlı sektöründe iki farklı firmamız var. Özkoparan Tavukçuluk firmamız canlı tavuk üretimi yapıyor. Sazak Tavukçuluk ise ekipman imalatı yapıyor. Yerimiz organize sanayi bölgesinde bulunuyor. Fabrikamızı tavuk çiftlikleri için yemleme, sulama, havalandırma yapıyoruz. Havalandırma sistemlerinde pano, fan, nem-ısı ölçer ve alarm sistemi olmak üzere her şey mevcut. Yemlikte de 4 çeşidimiz mevcuttur. Bunun haricinde kendi fabrikamızda metal, plastik baskı işlerini de yapıyoruz. Plastik baskı işinde yüzde 100 orijinal hammadde kullanıyoruz. Ben 1987 yılında tavukçuluk yapmaya başladım. 1995 yılında da ekipmancılığa başladım. 95 yılından beri bu işi yapıyorum. Hem yurt içi hem de yurt dışına ürettiğimiz malların satışını tavukçuluğun yaygın olarak yapıldığı yerlerde gerçekleştiriyoruz. Yurt dışında da genellikle Arap ülkelerine ihracat yapıyoruz.”

“Çalışma Sistemi”

Fabrikamız 5 bin metrekare alan içerisinde 2 bin metre kare kapalı alanda bulunuyor. Çalışma sistemlerimizde CNC makineleri ile çalışıyoruz. Isıtma sistemlerini de kendimiz imalatı yapıyoruz. Özellikle yakıt sobaları hücresinde yakılan yakıtın çıkardığı ısının fanlar yardımıyla kümes içine aktarılmasıyla çalışıyor. Sobaların üst kısmında bulunan 250 kg kömür haznesiyle otomatik yükleme devreye giriyor. 250 bin kcal/h ve 350 bin kcal/h kapasiteli iki farklı modeli bulunuyor. Yani biz ısıtma sistemlerinde de iddialıyız. Elektrik sarfiyatı düşük ve ısı verimi yüksek olduğu için tavukçuluk sektöründe çalışanların çoğu bu sistemde çalışıyorlar.

“Yem Silolarında Avantajınız”

Sazak Tavukçuluk Silo Sistemleri kanatlı hayvancılık sektörü ihtiyaçlarına karşılık verecek şekilde tasarlanmıştır. Yüksek depolama kapasitesine sahip olan silolarımız, otomatik kontrol panelleri sayesinde işgücünden ve zamandan tasarruf etmelerini sağlamaktadır. Hijyenik depolama ortamıyla hayvanlarınıza sağlıklı beslenme olanağı sunuyoruz. Tamamı konik tabanlı olan silolarımızın yan duvar saçları atkı destekleri ile giriş kapıları yüksek kaliteli ve dayanıklı galvaniz çelik saçtan imal ediliyor. Silolar çaplarına göre dar ve geniş olmak üzere iki kategori altında üretiliyor. Her iki kategorisinde de depolama hacimleri ve yükseklikleri farklı beşer adet silo çeşidimiz var. 7 tondan 21,5 tona kadar yem silosu yapabiliyoruz.

“En Önemli Sorunlardan Biri Soğutma Sistemi”

Soğutma sistemlerinde ise yüksek sıcaklık değerlerine sahip yaz aylarında kümes içi sıcaklığı düşürmek için pet sistemleri kullanılıyor. Sistem su ile nemlendirilen petlerin içinden fanlar yardımıyla temiz hava girerek çalışıyor. Nemli petin içinden geçen temiz havanın sıcaklığı, petin içerisindeki suyun buharlaşmasının etkisiyle düşer. Bu sayede kümes içinde soğuk hava değişimi sağlanmaktadır. Kümes içine yerleştirilmiş petlerin yüzey alanlarının büyüklüğü arttıkça elde edilecek soğutma imkânları da artmaktadır. Soğutma petleri basit çalışma şekilleri ile kümesler için en etkili soğutma araçlarıdır.

“En Kısa Sürede Hizmet”

Bir kümes için kontrol sistemleri çok önemlidir. Kümes içinde yer alan tüm ekipman ve sistemler kontrol panellerine bağlı olarak çalışır. Kontrol panelleri bilgisayar ve cep telefonu gibi uzaktan kumanda sistemleri ile entegrasyona uygundurlar. PLC, Master, Uzay(on-off), Uzay(trafolu), Vision 911, Normal, Süper(trafolu), Star gibi pano çeşitlerimiz mevcuttur. Kanatlı et sektörüne adım atan üreticilerin en büyük avantajlarından bir tanesi de montalama işlerini en geç 1 hafta içerisinde bitirip üreticinin hizmetine sunuyoruz. Montalama yapılacak yere gittiğimizde, kaldırma vinçlerinin nereye konacağı, yem depoları nereye gelecek, yem silolarının ve sobaların yerini tespit ediyoruz. İçerdeki yemlik ve suluk sırasına göre de hesaplamalarda bulunuyoruz. Yemlik borularını da kendimiz saçtan üretiyoruz. Orijinal olarak deliklerini yapıyoruz. Fan haricinde olan her ekipmanı kendimiz imal ediyoruz. Tavukçuluk ekipmanlarında ileri seviyede olduğumuzu söylememiz yanlış olmayacaktır.

“İleri Teknolojiden Yararlanıyoruz”

Tavukçuluktaki en ileri teknolojiyi her zaman yakalamaya çalışıyoruz. Sistemlerimizin kesinlikle teknolojiden geri kalma durumu söz konusu olamaz. Yurt dışında gördüğümüz sistemlerden biz geri değil aksine onlardan daha da ilerideyiz. Sektörün ihtiyaç duyduğu her türlü ekipmanı yüksek teknolojiye sahip modern tesislerimizde üretiyoruz. AR-GE çalışmalarına da büyük önem vererek geliştirdiğimiz her yeni ekipman ve sistemlerle tavukçuluk sektörüne yön veriyoruz. Özkoparan Tavukçuluk Ekipmanları şirketimizde 4 bakıcı 1 veteriner olmak üzere 5, Sazak Tavukçuluk Ekipmanları şirketimizde ise yaklaşık 22 kişi çalışmaktadır. Son olarak ise tavukçuluk ekipmanlarında ülkemizin en çok tercih edilen biri olan firmamızın, son yıllarda yurt dışına yapmış olduğu satışlarla ihracat payını giderek arttırmıştır. Kusursuz hizmet anlayışımıza üreticimizin her zaman yanında olduğumuzu ve müşterilerimizin gücüne güç katmak için durmaksızın çalışacağımızı sözlerimi bitirmeden önce söylemek isterim.

Yorumlar