Reklamı Kapat

Modern mobil kesimhanelerden ilki Edremit ilçesinde

İhtiyaç olan ilçelere kazandırılmak üzere hazırlatılan modern mobil kesimhanelerden ilki Edremit ilçesinde montajlandı.

2016-08-14

 

Büyükşehir'den İlçelere Mobil Kesimhane

 

Balıkesir Büyükşehir Belediyesi tarafından ihtiyaç olan ilçelere kazandırılmak üzere hazırlatılan modern mobil kesimhanelerden ilki Edremit ilçesinde montajlandı.

Büyükşehir'den İlçelere Mobil Kesimhane


Balıkesir Büyükşehir Belediyesi tarafından ihtiyaç olan ilçelere kazandırılmak üzere hazırlatılan modern mobil kesimhanelerden ilki Edremit ilçesinde montajlandı.

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından yayınlanan, 'Küçük Kapasiteli Kesimhaneler Yönetmeliği' kapsamında, 21 Haziran 2016 tarihinde ihalesi yapılan,EdremitBurhaniyeGömeçAyvalıkMarmaraİvrindiBalyaDursunbey ve Sındırgıilçelerine kurulacak olan toplam 10 adet kesimhanenin ilki Edremit ilçesinde kurulmaya başladı.

Yaklaşık 4 milyon 500 Bin TL'ye mal olacak bu proje ile; kesimhanesi olmayan ilçelerde vatandaşların ve kasap esnafının sağlıklı, veteriner kontrolünde et temin etmesi sağlanacak. Kurulan Edremit kesimhanesini Büyükşehir Belediyesi Kırsal Hizmetler Daire Başkanı Mekin Tüzün, Edremit Belediye Başkanı Kamil Saka ile Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Zekeriyya Erdurmuş yerinde inceleyip bilgi aldılar. Kırsal Hizmetler Daire Başkanı Mekin Tüzün, geçtiğimiz hafta içerisinde kesimhanesine kavuşan Edremit'ten sonra diğer kesimhanelerin de birer hafta arayla ilçelerdeki yerlerine kurulacağını bildirdi.

Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Edip UğurKurban Bayramı'nda gelişi güzel kurban kesiminin önüne geçmek için mobil kurban kesim ünitelerinin kullanılacağını söyledi.

Başkan Uğur, ilk defa 2015 Kurban Bayramı öncesinde kamuoyuna tanıtımı yapılan tam donanımlı modern kurban kesim ünitelerinde gün içinde binlerce küçükbaş kurbanın kesilebileceği belirtildi. Mobil kesimhanelerin Balıkesirlilere hayırlı ve uğurlu olmasını dileyen Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Edip Uğur, "Şehirde kurbanların gelişigüzel kesilmesi, çevreyi kirletmesi hoş bir görüntü değil. Büyükşehir Belediyesi olduktan sonra biz de geçtiğimiz sene mobil kurban kesim hizmetini Balıkesir'de başlattık. Kırsal Hizmetler Daire Başkanlığımız yaptığı çalışma sonucunda mobil kesim ünitelerini getirdi. Bu araçların hepsinin üzerinde su deposu, kompresörü her türlü donanımı bulunuyor. Vatandaşlarımız kurbanını verecek, kurbanının nasıl kesildiğini camdan görüp, mobil kesim ünitesinin sonundan en kısa zamanda kurbanını paketlenmiş olarak alacak. Bir mobil kesim ünitesi 8 saat içerisinde 300 küçükbaş kurban kesebiliyor" dedi.

Büyükşehir Belediyesi Kırszal Hizmetler Daire Başkanı Mekin Tüzün'den mobil kesimhane hakkında bilgiler alan Edremit Belediye Başkanı Kamil SakaBalıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Edip Uğur'a teşekkür etti. - BALIKESİR

Yorumlar