Reklamı Kapat

İZMIR TARIMINA “ERKEN UYARI” SISTEMI

Sistem, bitkisel zararlılar konusunda yapacağı tespitlerle, zararlı popülasyonunun sınır değerleri aştığı durumlarda çiftçinin cep telefonuna otomatik mesaj gönderecek ve ilaçlama uyarısı verecek.

2017-01-26

 İzmir tarımına “erken uyarı” sistemi
 
Tarım sektörüne yaptığı katkı ve desteklerle örnek bir model oluşturan İzmir Büyükşehir Belediyesi, çiftçilere teknolojik destek sağlayarak erken uyarı sistemini uygulamaya geçirdi.
“Tarımsal Tahmin ve Erken Uyarı Sistemi” ilk olarak İzmir Kemalpaşa’daki üreticilere yönelik olarak pilot uygulama ile başladı. Uygulama ile, çiftçinin cep telefonuna otomatik mesaj gönderilerek sulama ve ilaçlama uyarıları ile don ve fırtına gibi olumsuz koşullar için önceden haber veriliyor. Sistem, İzmir’in 25 farklı noktasında kurularak yaygınlaştırılacak. 
İzmir Büyükşehir Belediyesi’nden yapılan açıklamaya göre,sistemin ilk etapta, başta kiraz olmak üzere sert çekirdekli meyve üreticileri için kullanılacak. Pilot bölge olarak belirlenen Kemalpaşa ilçesindeki Yiğitler ve Örnekköy’de kurulan sistem sayesinde üreticiler, hava ve doğa koşullarına uygun olarak ilaçlama ve sulama yapabilecek.
Erken Uyarı Sistemi ile üreticiler, arazilerine yönelik sıcaklık, hava nemi, yağış miktarı, rüzgar hızı ve yönü, toprak sıcaklığı, güneşlenme, toprak nemi gibi bilgilere sahip olacak. Ayrıca don ve fırtına uyarısı, iklime ve zararlılara karşı erken uyarılar, ilaçlama ve sulama önerileri de sistem sayesinde öğrenilerek ürünlerdeki verim ve kalitenin artması sağlanacak; ilaçlama ve sulamadaki kayıpların önüne geçilecek.
Sistem nasıl işliyor?
İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin kurduğu bu sistemle tarımsal üretim alanlarında sağlıklı meteorolojik verilerin elde edilmesi, üreticinin iklim değişikliklerinden kaynaklanan zararlarının sigorta tarafından karşılanabilmesi ve meteorolojik olumsuzluklar ile hastalık ve zararlılara karşı erken tedbirler alması konusunda üreticiye teknolojik destek verilmiş olacak.
Kurulduğu noktadan itibaren 10 kilometre çapındaki alandan veri toplayacak olan “Tarımsal Tahmin ve Erken Uyarı Sistemi”nin çalışması için ayrıca elektrik kaynağına ihtiyaç yok. Sistem solar panel ve şarj edilebilir bataryalar ile çalışmasını sürdürürken, GPRS modem vasıtası ile topladığı dataları internet ortamına aktaracak.
Sistem, bitkisel zararlılar konusunda yapacağı tespitlerle, zararlı popülasyonunun sınır değerleri aştığı durumlarda çiftçinin cep telefonuna otomatik mesaj gönderecek ve ilaçlama uyarısı verecek. Bu sayede hem çiftçilerin zamanında, doğru ve yeterli ilaçlama yapmaları ile kullanılacak ilaçlarda tasarruf sağlanacak hem de tüketiciler daha güvenli gıda ile buluşacak. Sistem sayesinde özellikle ilaç kalıntısından dolayı ihracatta yaşanan sorunlar büyük oranda kontrol altına alınabilecek.

Yorumlar